Публикатор

Ogłoszenie o naborze wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej dla bezrobotnych powyżej 30 roku życia


 
Powiatowy Urząd Pracy w Gołdapi dnia  1 września 2021 r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu pod nazwą „Aktywizacja po 30 (2021-2022)" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020
Projekt realizowany jest zgodnie z zasadami równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą równości szans kobiet i mężczyzn.
Zasady naboru wniosków
Termin składania wniosków 6 – 10  września 2021 r.
Termin rozstrzygnięcia naboru 16 – 17 września 2021 r.
Miejsce składania wniosków Wnioski o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej   można składać osobiście, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Gołdapi (do skrzynki na korespondencję ustawionej w przedsionku Urzędu).
W przypadku wniosków nadsyłanych pocztą lub przesyłką kurierską, o przyjęciu wniosku decyduje data wpływu wniosku do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Gołdapi.
Sposób składania wniosków Osobiście, kurierem lub pocztą. Wnioski niekompletne i złożone poza terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Kto może składać wnioski Ubiegać się o środki mogą bezrobotni powyżej 30 roku życia, zarejestrowani na dzień ogłoszenia naboru, należący co najmniej do jednej z poniższych grup:
  • osoby powyżej 50 roku życia,
  • kobiety,
  • osoby niepełnosprawne,
  • osoby długotrwale bezrobotne (zgodnie z definicją Komisji Europejskiej i na potrzeby realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej – za osobę długotrwale bezrobotną uznaje się osobę bezrobotną pozostają bez pracy nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy),
  • osoby o niskich kwalifikacjach (tj. osoba posiadająca wykształcenie na poziomie podstawowym, gimnazjalnym lub ponadgimnazjalnym).
O dofinansowanie może wystąpić bezrobotny, absolwent centrum integracji społecznej oraz absolwent klubu integracji społecznej, o których mowa w przepisach o zatrudnieniu socjalnym, jeżeli nie pozostają oni w okresie zgłoszonego do ewidencji działalności gospodarczej zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, pod warunkiem, że:
  • nie otrzymał dotychczas  bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych  bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej,
  • nie posiada wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku jego posiadania – oświadczenie o zakończeniu działalności gospodarczej w dniu przypadającym w okresie przed upływem co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku,
  • nie był karany w okresie ostatnich 2 lat przed dniem złożenia wniosku za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny lub ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary,
  • nie złożył wniosku do innego starosty o przyznanie dofinansowania lub przyznanie jednorazowo środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej.
W okresie ostatnich 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku:
  • nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy określonej w ustawie oraz udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w np. 62a ustawy,
  • z własnej winy nie przerwał szkolenia, stażu, realizacji indywidualnego planu działania, udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w np. 62a ustawy, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy określonej w ustawie,
  • po skierowaniu podjął szkolenie, przygotowanie zawodowe dorosłych, staż,  prace społecznie użyteczne lub inną formę pomocy określoną w ustawie.
 
Zasady oceny wniosków
Kryteria oceny wniosków Zostały określone w Regulaminie dotyczącym przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej z dnia 30 grudnia 2020 r.
Uwaga:   Bezrobotny, którego wniosek spełni wymagania formalne, podczas rozmowy telefonicznej przedstawi Komisji  w dniu 17 września 2021 r., swój pomysł na własny biznes.
Ze względu na wymogi projektowe priorytetowo traktowane będą wnioski osób powyżej 50 roku życia.
 
Dodatkowe informacje
Maksymalna kwota
dofinansowania
27 000 zł
Planowana ilość osób
do objęcia programem
W ramach projektu Powiatowy Urząd Pracy w Gołdapi planuje udzielenie dotacji na podjęcie działalności gospodarczej - 9 osobom bezrobotnym powyżej 30 roku życia.
Planowana liczba osób do objęcia wsparciem może ulec zmianie.
Dokumenty niezbędne
do złożenia wniosku
  • Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
  • Dokument określający tytuł prawny lokalu, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza (akt notarialny, umowa najmu, dzierżawy, zaświadczenie o zmianie sposobu użytkowania lokalu).
  • Zaświadczenia/lub inne dokumenty o zatrudnieniu (działalności gospodarczej, emeryturze, rencie) i dochodach poręczycieli.
Środki odwoławcze przysługujące składającym wniosek Brak środków odwoławczych. Nie ma możliwości odwołania się od decyzji Powiatowego Urzędu Pracy w Gołdapi w sprawie rozpatrzenia wniosku.
Druki do pobrania ze strony:
https://goldap.praca.gov.pl
  • Wniosek o dofinansowanie z Funduszu Pracy podjęcia działalności gospodarczej
  • Regulamin dotyczący przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej
  • Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
  • Zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach
Osoba do kontaktu Urszula Malinowska
Specjalista ds. programów
tel. 87 615 03 95, wew. 104

Informacje o publikacji dokumentu

Rynek pracy